Seneste forumindlæg
Køb / Salg
 * Uofficiel Black/White liste V3
Login / opret bruger

Forum \ Off Topic \ Hyggekrogen
Denne tråd er over 6 måneder gammel

Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

hvad kan i anbefale ? mad

Af Gæst gadgetbob | 22-03-2023 21:38 | 1676 visninger | 17 svar, hop til seneste
Hej hvad køber man af mad hvis man kun har 100 kr tilbage og det skal række til resten af måneden ?? Tak
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#1
BoreBissen
Guru
22-03-2023 21:45

Rapporter til Admin
Hente app'en ToGoodToGo. https://www.toogoodtogo.com[...] Så kan du få omkring to bæreposer med mad der er ved at udløbe for 29 kr. mener jeg det koster.
--
Ryzen 5700x | 2 x 8 GB Corsair 3200 MHz ASUS ROG STRIX B550-F | 2 x PNY 480 GB SATA SSD Gigabyte GTX 1660 ti 6 GB | Be Quiet 500w | Corsair H115i
--
Sidst redigeret 22-03-2023 21:46
#2
7430
Ultra Nørd
22-03-2023 21:48

Rapporter til Admin
tage en vigo tjans,, spise pasta med tomat.. ringe til en ven låne et par hundrede.-..
--
jep jep
#3
SShadowS
Guru
22-03-2023 21:51

Rapporter til Admin
Havregryn og mælk. Kedeligt, men fylder.
--
5950X|Crosshair VIII Formula|64GB RAM ASUS3090STRIX-OC|PG279Q 980 PRO 2TB|970 EVO+ 2TB|Samsung 860 PRO 2TB 2xSamsung860 QVO 2TB|Corsair AX1600i
#4
moiety
Gæst
22-03-2023 21:58

Rapporter til Admin
#3 evt. putte det i mikroen, hvis det skal være varm til aften :D Ellers inviter dig selv på middag hos familie og venner :D
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#5
matthi321
Elitebruger
23-03-2023 10:43

Rapporter til Admin
lav dit eget brød med kun mel vand og salt https://www.youtube.com[...]
--
Sidst redigeret 23-03-2023 10:47
#6
timx0474
Maxi Supporter
23-03-2023 10:48

Rapporter til Admin
hvis du har et "eksotisk" supermarked i nærheden plejer de at have meget billige ris i store poser :) og hvis der er penge til overs kan du bruge dem enten på smagsgivere feks ketchup eller tomatpure eller nogen billige planteproteiner som bønner af en art
--
#7
NeoLite
Super Supporter
23-03-2023 12:26

Rapporter til Admin
#OP Du kan også kigge på at skære ned i de faste udgifter fremadrettet. Såsom internet og mobil abbo.
--
#8
the688
Guru
23-03-2023 12:45

Rapporter til Admin
Lav fællesmad med nogle venner/naboer/familie. Ellers, tilbyd familie/venner/folk at lave mad for dem mod at du spiser med. Du kender ikke en småbørnsfamilie? De vil nok elske ikke at skulle stå for madlavningen.
--
"ORK SATME!"
#11
ToFFo
Guru
23-03-2023 21:16

Rapporter til Admin
Ahh takes me back. Minder mig om dengang jeg også levede af det absolutte ingenting. Så vænner man sig hurtigt af med at være kræsen! Mine anbefalinger: Havregrød (havregryn, vand og en smule salt) Den billigste poseris med den billigste ketchup. Dåsemajs med en smule salt. En smule smør hvis der er råd. Rugbrød uden pålæg. Og husk på det ikke er livsnødvendigt at spise hver eneste dag. Efterhånden som du spiser mindre, får du også et mindre behov for mad. Du vil blive overrasket over hvor lidt mad der skal til at holde dig i live. Det er selvfølgelig ikke en god permanent løsning, men som en nødsituation over en periode, kan et madbudget på under 500kr om måneden sagtens række.
--
Handels stats: Samme bruger i 20 år. B/W liste score: +40/-0. Stats sidst opdateret d. 01/03-2023
--
Sidst redigeret 23-03-2023 21:19
#12
Box55
Ny på siden
23-03-2023 21:32

Rapporter til Admin
@OP Røde linser og bullionterninger/krydderier, eventuelt med majsmel i. Billigt, og udemærket. Du koger linserne op med rigeligt vand, og hælder det meste af vandet fra når de er blevet kogt op. Tilføj da bullion/krydderier/olie, varm det op og rør rundt. Derefter sluk for det, og tilsæt eventuelt majsmelet (og rør rundt).
--
#13
Thomas G
Supporter Aspirant
24-03-2023 16:18

Rapporter til Admin
Min favorit fra laaang tid siden: Pasta med pommesfrites krydderi og evt lidt bacon til hvis man var rig.
--
#14
NiceRag
Super Nørd
24-03-2023 18:23

Rapporter til Admin
det er en uge 12 kr om dagen. en pakke rugbrød: række til 2, måske 3 dage. (10 kr / 3 = 3.33 kr per dag) (både netto, rema osv plejer at have fx. glimrende solsikkerugbrød til ~10-12 kr for en pakke. jeg købte en idag i netto til 9.50) pålæg - det billigste pålæg du kan finde. tjek tilbud og de der dato-varer i butikkerne osv det er ikke spændende, men det kan da lade sig gøre derudover.. spis kun når du er sulten. stop med at spise, når du ikke er sulten mere. ingen grund til at overspise.
--
Sidst redigeret 24-03-2023 18:23
#15
Rune
Gæst
24-03-2023 20:23

Rapporter til Admin
Havregryn, vand , salt og i mikroovnen med det. Det mætter godt og 1 kg holder let i 3-4 dage. Pasta med billig ketchup. Datovarer - finder ofte 4 frankfurtere til 10 kr. køb dem alle og i fryseren med dem. Dato rugbrød. Ofte koster det kedelige sorte kernefri brød ikke meget mere end 3-5 kr.
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#16
Jim Night
Guru
24-03-2023 20:25

Rapporter til Admin
Kviklån er eneste vej frem ;-)
--
Livet på jorden er kun generalprøven før premieren!! Se profil for specs
#17
crankyrabbit
Bruger
25-03-2023 09:15

Rapporter til Admin
1kg hakket oksekød 1kg ris/pasta karry kæmpe gryderet portionspakket velbekommen
--
I may be crazy But I'm not stupid.... No One Dies A Virgin - In The Very End Life Fucks Us All

Opret svar til indlægget: hvad kan i anbefale ? mad

Grundet øget spam aktivitet fra gæstebrugere, er det desværre ikke længere muligt, at oprette svar som gæst.

Hvis du ønsker at deltage i debatten, skal du oprette en brugerprofil.

Opret bruger | Login
NYHEDSBREV
Afstemning