Seneste forumindlæg
Køb / Salg
 * Uofficiel Black/White liste V3
Login / opret bruger

Forum \ Off Topic \ Hyggekrogen

kan man leve for 500kr som alene?

Af Gæst Papir | 30-08-2022 01:23 | 3247 visninger | 60 svar, hop til seneste
Hej nu hvor priserne på fødevarer er steget kan man så leve for 500kr som alene? Eller skal man op på måske 700 om ugen Hvis det kan lade sig gøre at leve for 500 .. hvad køber man så? Tak! //Var "Kan dette lade sig gøre?" virkelig dit bedste bud på en overskrift?
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.

--
Sidst redigeret 30-08-2022 02:31 af Ronson
#1
AVALON
Bruger
30-08-2022 01:34

Rapporter til Admin
Morgenmad: Havregryn + vand = havregrød (ca 1 kr pr dag) Frokost: solsikke rugbrød + æg/pålæg = (ca 10 kr pr dag) aftensmad: ris, bønner, salatmix (ca 20 kr pr dag) 31*7 = 217kr ugentligt (evt køb stort og på tilbud/dato, så er det endnu billigere) det er satme kedeligt og der skal nok lidt mere til + evt nogle vitaminpiller men har da før levet på noget ala det i korte perioder.
--
#2
Ð Xargo
Junior Nørd
30-08-2022 01:41

Rapporter til Admin
Vi lever for omkring 1000kr om måneden som par, så 500kr om ugen tænker jeg snildt man kan. Hvis du vil have røde bøffer og sovs hver dag, så rækker 500kr om ugen dårligt nok bare til det. Vi spiser primært kun kylling som det eneste kød, da 4,7kg kan findes til under 200kr og holder omkring en måneds tid. Men det er smag og behag, om man vil leve nemt eller billigt ;)
--
SSUPD Meshlicious, 16gb DDR4 3600Mhz, RTX3070, Ryzen 3700x, SF600, B550i Strix, Kraken Z63. Blacklist/scammers: Silvergoat, Maripyt,
#3
Lars
Ultra Nørd
30-08-2022 01:48

Rapporter til Admin
Du kan godt leve for 700 kr/mdr hvis du udelukkende køber mad med gule klistermærker fra Netto eller Fakta. Det er 100 kr/om dagen. Jeg ved ikke hvordan du eller andre holder styr på det. Men en ide kunne være at have 7 kuverter, hvor der er påskrevet en ugedag på hver kuvert. Så tager man kun de penge fra den kuvert tilhørende en given dag, og bruger dem til formålet. Og er der penge til overs når dagen er omme, kunne man evt. lægge dem i kuverten for dagen efter, eller i en af kuverterne til weekenden. Man kunne også lave en særskilt kuvert til de penge man ikke bruger. Min onkel lavede det nummer engang, men i stedet for at bruge en kuvert, smed han de resterende mønter i en stor tom antik glasflaske. Man skal bare sørge for at hullet foroven var stor nok til at mønterne kan passere ned gennem det. Da den var fuld, var der næsten penge nok til indskud til en ny lejlighed i Esbjerg.
--
Motto: Den der går i seng med en røv der klør, vågner op med fingre der lugter. Status på B/W-listen: 6+/0-
#4
Ð Xargo
Junior Nørd
30-08-2022 02:27

Rapporter til Admin
#3 Men nu vil han jo leve for 500/700kr om ugen, så de 2000-2800kr burde fint række uden et eller andet smart "budget" med kuverter og lign.
--
SSUPD Meshlicious, 16gb DDR4 3600Mhz, RTX3070, Ryzen 3700x, SF600, B550i Strix, Kraken Z63. Blacklist/scammers: Silvergoat, Maripyt,
#5
FiskerLeif
Maxibruger
30-08-2022 02:50

Rapporter til Admin
Min kæreste og jeg lever for 100 kr pr dag. Så det kan godt lade sig gøre. Vi spiser ofte vegetarisk.
--
#6
Gill Bates
Guru
30-08-2022 04:45

Rapporter til Admin
500 pr. uge? Nemt. Men kosten bliver lidt ensformig og måske usund i det længere løb 700? Ingen problemer
--
#7
Lars
Ultra Nørd
30-08-2022 06:21

Rapporter til Admin
#4 Jeg skrev forkert. Jeg mente også om ugen.
--
Motto: Den der går i seng med en røv der klør, vågner op med fingre der lugter. Status på B/W-listen: 6+/0-
#8
crankyrabbit
Semibruger
30-08-2022 09:17

Rapporter til Admin
Kan du nemt. Vi er 2 og alt vores mad handles i Lidl.. Har ikke lavet om på noget og vi spiser som vi altid har gjort. Det vil sige brød pålæg, ost kød osv hver dag og dd står vores indkøb for denne mdr på 2377.84 kr Heri er der også toiletpapir, køkkenrulle og evt hygge som is og kager og self grøntsager .. lol
--
I may be crazy But I'm not stupid.... No One Dies A Virgin - In The Very End Life Fucks Us All
--
Sidst redigeret 30-08-2022 09:23
#9
bersang
Ultrabruger
30-08-2022 09:23

Rapporter til Admin
Vi er børnefamilie med 2 børn og har madbudget for 1500 DKK om ugen. Damn vi får baghjul her af nogen :D Vi køber dog primært økologisk men tankevækkende der er så meget at spare.
--
Sidst redigeret 30-08-2022 09:26
#10
Jonathan B.
Superbruger
30-08-2022 09:57

Rapporter til Admin
#9 - Børn koster bare. Vi bruger også nemt 1.500 om ugen. Bare børnenes madpakker koster mere end min.
--
#11
Hansi123
Junior Supporter
30-08-2022 10:35

Rapporter til Admin
#6 Du kan faktisk få meget varierende for 500 kr. om ugen så længe du ikke spiser ude. #9 og #10 tricket er man kigger tilbudsaviserne igennem og kun køber varer på tilbud. De ting man kan fryse ned eller har lang holdbarhedsdato køber man ekstra meget af f.eks. smør, fars, ris, pasta m.m.
--
Sidst redigeret 30-08-2022 10:36
#12
matthi321
Elitebruger
30-08-2022 10:36

Rapporter til Admin
sagtens lav dit eget brød, hvis du virkelig vil spare kan du lave fladbrød på en pande med kun mel og vand. så køb det billigste kød du kan finde evt indmad vis du kan klare det, men spar på kødet, ved mindre du styrketræner er 100-150g nok.grønsager er overvurderede,der er næsten ingen kalorier i så heller køb nogle multivitamin piller.
--
#13
gasolin
Guru
30-08-2022 10:45

Rapporter til Admin
Nej det kan man ikke, man blir simpelthen træt af at spise det samme, kroppen,hjernen kommer til at mangle noget varriation og man kan ikke få nok varriation for 500kr. (ca 70kr om dagen) Med 100kr om dagen kan man Prøv at forstille dig kun at måtte drikke vand
--
#14
crankyrabbit
Semibruger
30-08-2022 10:52

Rapporter til Admin
#13 Simpelhen noget vrøvl du er ude i... Vi spiser meget varrieret og drikker saftevand... Vil tro vores madplan ligner mange andres ris, pasta og karfofler.. Kylling, okse, kalv/flæsk og fisk
--
I may be crazy But I'm not stupid.... No One Dies A Virgin - In The Very End Life Fucks Us All
#15
gasolin
Guru
30-08-2022 10:57

Rapporter til Admin
nu skrev jeg kun vand, ikke saftevand Kroppen,hjerne bliver bare træt hvis ikke man varriere det man spiser,drikker
--
Sidst redigeret 30-08-2022 10:57
#16
crankyrabbit
Semibruger
30-08-2022 11:09

Rapporter til Admin
Det er det jeg skriver der er også penge til saftevand endda 2 forskellige slags så han ikke skal drikke det samme hver dag...
--
I may be crazy But I'm not stupid.... No One Dies A Virgin - In The Very End Life Fucks Us All
#17
Pico
Maxi Nørd
30-08-2022 11:22

Rapporter til Admin
Alt er muligt, det handler blot om hvad du vil spise og hvor længe du vil spise det samme.
--
i7 4790K|Noctua NH-D15|ASUS Z97-WS|16GB Kingston 1866mhz|1080 ASUS STRIX|160GB Intel SSD|240GB Corsair SSD|500GB EVO SSD|3TB Seagate|750W CM
#18
Wind83
Juniorbruger
30-08-2022 11:22

Rapporter til Admin
500? Om ugen? Som single? Fucking nemt :D Lær at lave mad og lav nogle store portioner der kan fryses, lasagne, gryderetter, kødsovs, supper, whatever og suppler dem med hvad end du lyster, ris, tofler, pasta, grøntsager... Spis efter årstiden og hvad der er billigt ligenu, brød kan du selv lave, det er fucking nemt og tager minimum tid med de rette opskrifter. Når du først har skabet fyldt op med olier, krydderier, mel osv, så er det altså ikke svært at leve billigt.
--
#19
nærigpinden
Gæst
30-08-2022 11:24

Rapporter til Admin
#18 Har du elprisen med i dit bageriprojekt eller er det en anden kasse der betaler den?
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#20
Hansi123
Junior Supporter
30-08-2022 11:28

Rapporter til Admin
#13 ugebudget Morgenmad cornflakes/havregryn m.m ?20 kr. 3 liter mælk eller youghurt ? ? ? 30 kr. Rugbrød 2 pakker ? ? ? ? ?20 kr. Pålæg af 10 kr. 4 pakker ? ? 40 kr. Grøntsager ? ? ? ? ? ?40 kr. Pasta/ris/kartofler ? ? ? ? ?60 kr. Billigsodavand 4 liter ? ? ? ?20 kr. ? Ialt uden kød ? ? ? ? ?230 kr. Rest til kød 270 kr. På tilbud kan du få 500 g. fars til 20 kr. som du kan klare dig for i to dage måske 3. Hel kylling eller kyllingebryst er også tit på tilbud til 30 kr. som du også kan klare dig for i 2-3 dage. Tit findes også 125 g. oksestykke til 10-12 kr. Man kan derfor godt leve for under 500 kr. om ugen og spise varierende samt hjemmehygge lidt derhjemme i weekenden. ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
--
#21
olna
Megabruger
30-08-2022 11:31

Rapporter til Admin
#19 jeg tror du er den eneste der har elprisen med i dit madbudget.
--
#22
StarF
Nørd
30-08-2022 11:32

Rapporter til Admin
1 måltid 11kr.. og det smager fint https://jimmyjoy.com[...]
--
Shine on you crazy diamond! http://www.evilsun.dk[...]
#23
Wind83
Juniorbruger
30-08-2022 11:45

Rapporter til Admin
#19 Dog ikke, men drøner da fluks ind på kontoret og revudere alle budgetter - slitage af gulv, potter, pander, tøj, rengøring af komfur og køkken, vandforbrug osv skal vel også med, ikk?
--
#24
7430
Giga Nørd
30-08-2022 11:53

Rapporter til Admin
selvf kan man leve af 500 kr i ugen, os varieret, bagen til bs nogle lukker ud, alt fra kartofler til pasta og ris, til kød til mælkeprodukter osv.
--
jep jep
#25
Dragonheart
Guru
30-08-2022 12:50

Rapporter til Admin
500 kr om ugen til mad? - Ingen problem. Det er hvad banken regner med ifm med budget. 500 kr om måneden? Ja det kan du også - men bliver lidt stramt. Og opnå fuld mikro/makro næringsstofssammensætning, fibre, sporstoffer mm.
--
#26
Jesper164a
Mega Supporter
30-08-2022 14:03

Rapporter til Admin
#22 Der er ingen måltid på dit link, kun pulver drikke (som aldrig har set skyggen af et decideret måltid).
--
Nostalgi var bedre i gamle dage.
#27
Andersjepsen
Elitebruger
30-08-2022 17:00

Rapporter til Admin
Det meste kan lade sig gøre, men for satan da hvor jeg næsten skammer mig ift. Kæresten og mit mad budget. Vi er to voksne, og vi bruger min. 5500 månedligt på mad (ren indkøb - ikke restaurant eller lign. Med) Vi dyrker dog en del idræt og spiser store mængder - varietet og sundt, og det sgu ikke helt billigt :D
--
#28
Petter1979
Mega Supporter
30-08-2022 18:01

Rapporter til Admin
Chilli con carne, og kylling i karry, giver en stor mængde mad, som man kan portionsanrette og fryse ned, og det smager godt
--
5600X/RX5700XT/32GB, Sound BlasterX AE-5
#29
ToFFo
Guru
30-08-2022 18:43

Rapporter til Admin
Hvis der kun er tale om mad/drikke pr. måned, kan det sagtens lade sig gøre. Jeg har gjort det i en periode. Det var satme hårde tider. Men det hul havde jeg sgu selv gravet. Jeg handlede udelukkende i Aldi, som var en rask gåtur på ca 2km hver vej. Der blev købt stort ind af havregryn, det der klamme langtidsholdbare mælk som ikke behøver stå på køl, den billigst tilgængelige ketchup, poseris og rugbrød som var sat ned pga. holdbarhedsdato. Det var ikke den fedeste levevis, men jeg lærte ikke at være sart med mad. Det har ikke helt forladt mig heller, for jeg kan sagtens leve i ugevis af tæt på ingenting. 3 skiver rugbrød og en halv liter vand kan sagtens gå som aftensmad, hvis jeg er doven men sulten :P
--
Handels stats: Samme bruger i 18 år. B/W liste score: +31/-0. Stats sidst opdateret d. 01/09-2021
#30
StarF
Nørd
30-08-2022 18:45

Rapporter til Admin
#26 de mætter altså fint, det er ikke det samme som nupo osv. Jeg har brugt det som middags mad i 7-8år
--
Shine on you crazy diamond! http://www.evilsun.dk[...]
#31
moiety
Gæst
30-08-2022 18:53

Rapporter til Admin
Fakta har nogengange kyllingelår til 25 kr i 1500 grams poser. Der plejer at være ca 6 stk kyllingelår i posen. Hvis du laver et ekstra kyllingelår til dagen efter, kan du lave det sammen med biksemad eller røræg med de resterende ris fra dagen før.
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#32
Michael K
Junior Nørd
30-08-2022 19:35

Rapporter til Admin
Jeg tror jeg bruger for 2000-2500 kr på mad, slik, chips osv., (alene) Hehe, men jeg prioriterer også kosten i forhold til andet (tøj, ferier osv.). Man kan godt leve som en konge i hverdagen:D kræver bare man prioriterer det, og tjener ok penge selvfølgelig. Der ryger i hvert fald alt (næsten) ned i indkøbskurven, som jeg har lyst til, og selvfølgelig det meste økologisk.
--
#33
WakeyWakey
Super Supporter
30-08-2022 20:09

Rapporter til Admin
Shit ja, jeg prioriterer hvert fald kost med mine penge kan jeg godt høre på det hele. Mine routiner: Morgenmad 10-20kr (evt en energi drik til senere på dagen 20kr) 2xprotein shaker til mellemmåltid 36kr Sandwich til middags mad 45-75kr Kylling og evt flødekartofler til aftensmad (Pose med flødekartofler 22kr, kylling 35kr.) Det er så samlet 148-188kr dagligt på mad. Er jeg uansvarlig? :D
--
Main: Zen 5900x - RTX40xx soon - Strix x570i - trident z 16gb cl 16 3200mhz - Jonsbo A4 - H100i Capellix//4xfractal AL12 33db 3k rpm - 1tb 970 m2.
#34
Comicsdk
Semi Nørd
30-08-2022 20:44

Rapporter til Admin
Jeg gider ikke æde supermarkedskylling uanset prisen. Jeg er ikke ernæringsekspert, hvilket min livsstil bærer kraftigt præg af - men jeg kan mærke på egen krop at ensformigt foder i længere perioder trækker tænder ud. Når jeg har droppet for meget mønt på alkohol og narko, ender det som regel med at det mest konstruktive synes at være gryderetter hvor grøntsager der måske ikke længere er helt fotogene, snildt kan gemmes. Og kraftige supper er også et hit- kogt på kød og knogler, kartofler, gulerødder og andet hejs, så'n personligt designet bondesuppe dør man ikke af. Så kan man hente en pose brød fra en ordentlig bager gennem togoodtogo-app'en, så skulle udgifterne nærme sig en vittighed. (Men ellers, vil man virkelig spare og er ligeglad med helbredet, så køb ti gram amf og for firehundrede kroner Nupo-shakers, så er der stadig energi, begrænset appetit og et sundt had til omgivelserne i ca. to uger, udover et markant vægttab)
--
#35
Dragonheart
Guru
30-08-2022 20:55

Rapporter til Admin
#33 Det er jo bare fordi du køebr færdiglavet mad det bliver så syrt tænker jeg. Med 2x proteinshaker om dagen kan det godt være du lige skal se på dit calcium indtag ;-) #26 Udover en ensformig fedtsyreprofil og et højt indholde af sojaprodukter så er sådan en omgang pulvermad nok væsentligt sundere end så mange andre typer alm. måltid hvad angår mikro/makro, fiber etc.
--
#36
7430
Giga Nørd
30-08-2022 21:20

Rapporter til Admin
tricket er handle på tilbud, købe stort når der rabat, lave store retter og frys ned.
--
jep jep
#37
crankyrabbit
Semibruger
31-08-2022 15:56

Rapporter til Admin
#36 Right.. Tror jeg stadig har smør i kummefryseren fra december da det ku købes til 5kr max 6pk , men det ku hentes flere gange..lol
--
I may be crazy But I'm not stupid.... No One Dies A Virgin - In The Very End Life Fucks Us All
#38
toebs
Giga Supporter
31-08-2022 16:45

Rapporter til Admin
Imponerende hvor gode folk er til at få pengene til at række. Vi bruger minimum 6k om måneden på dagligvarer (2 små børn og 2 voksne). selv spiser jeg kun to måltider om dagen, ca 100 gram nødder købt bulk til frokost og så aftensmad. vi spiser kun lidt kød, sjældent snacks og her servers kun vand - ja så måske vi drikker lidt vin i weekenden. måske er det bare dyrt at have vænnet ungerne og fruen til gode øko oste, frugt, pølse, oliven osv. men synes sku det er vildt imponerende i kan klare det for så lidt. sidder endda og jager tilbud - købte 20L øko olivenolie til 50kr literen af den lækre der plejer ar koste 120 literen
--
#39
Comicsdk
Semi Nørd
31-08-2022 19:49

Rapporter til Admin
38 Jeg tror mit indkøbsmønster ville minde om dit, hvis jeg var loaded med mønt. Øko og luksus koster, men smag og kvalitet er jo også vanskelig at ignorere. Jeg fik en liter Øko-olie for en halvtreller, jeg magter ikke rigtig tyve liter af gangen, til gengæld drikker jeg ikke vin - det er for det meste fire-fem kasser øl om ugen - hverdage. I weekenden giver jeg den gas.
--
#40
JaraQ
Semi Supporter
31-08-2022 20:15

Rapporter til Admin
Vores ene studerende lever af 2good 2go - Hun siger det lykkes for 150kr om ugen, hvilket er mig en gåde. Men hun spiser det som hun kan hente og intet andet. Vi lever for 4300kr. om måneden, 2 personer inkl. hund på 25kg. Vi lever godt. Som studerende levede jeg for 2000kr om måneden uden problemer (Dog tilbage i 2010-2015 og 2018-2020).
--
i9 9900K - MAXIMUS XI FORMULA Z390 - 32 GB RAM - MSI GAMING Z 3080 10 GB
#41
7430
Giga Nørd
31-08-2022 20:16

Rapporter til Admin
38 hvor købte du den olie?
--
jep jep
#42
stef4905
Elitebruger
31-08-2022 20:18

Rapporter til Admin
Min kone og jeg har et månedligt budget på 2.000kr. Dvs. at vi kun har 500kr pr. uge for to personer og det kan fint lade sig gøre :D Så det handler mest af alt bare om at handle ind til en hel uge af gangen og handle stort ind først på måneden, hvor der ofte er gode tilbud på store pakker kød osv. Så tænker slet ikke det er urealistisk :D
--
#43
toebs
Giga Supporter
31-08-2022 20:23

Rapporter til Admin
#41 Coop online. jeg plejer at drikke et stort shot olivenolie efter aftensmad for at ffå kalorier nok. Så der er rart med en som ikke er for syrlig og snager godt ;)
--
#44
7430
Giga Nørd
31-08-2022 20:37

Rapporter til Admin
kan du evt linke det produkt?
--
jep jep
#45
kb-
Super Nørd
01-09-2022 02:18

Rapporter til Admin
Ja jeg tror vi bruger 8000 om måneden mindst på indkøb. Det værste er at jeg stort set får mejeriprodukter og grøntsager/frugt gratis på mit ene arbejde, så der skal da helt sikkert kigges noget budget igennem nu hvor alt er blevet så dyrt.
--
.
#46
toebs
Giga Supporter
01-09-2022 08:29

Rapporter til Admin
#44. Altså det er bare denne https://mad.coop.dk[...]
--
#47
Wind83
Juniorbruger
01-09-2022 09:54

Rapporter til Admin
Vi skraldede rigtigt meget da jeg var under uddannelse - prøvede for sjovt igen for en 14 dages tid siden og bare ved den lokale brugs, fandt jeg mad nok til at fylde en taske og to poser... Frisk brød, grøntsager, tofler osv... Mad nok til i hvert fald en uge. Gratis. Kunne godt være man skulle til at gøre det igen.
--
#48
Sonnyboy442
Guru
01-09-2022 10:21

Rapporter til Admin
Vi bruger omkring 2400 kr. I måneden på mad med varieret kost og det er inklusiv diverse som køkkenrulle, toiletpapir, håndsæbe og madpakke til datteren, samt ekstra mad når knægten kommer hver anden weekend :) Vi benytter os af: https://sundpaabudget.dk[...] Så er man fri for at skulle tænke over at lave madplan (den kan selvfølgelig ændres efter eget ønske) - Men det er varieret og som regel lækker mad og så printer man bare indkøbslisten ud, eller ser den på mobilen, når man tager i Rema1000 for at handle, da madplanen laves efter deres tilbud :)
--
i7 8086k|Corsair H150i|G.Skill DDR4 16GB 3000-15|960 EVO 1TB M.2 SSD|EVGA GTX 1060 6GB|EVGA SuperNOVA 1300 G2|Corsair Obsidian 800D
#49
crankyrabbit
Semibruger
01-09-2022 13:06

Rapporter til Admin
Håber da den holder betydelig længere når du køber i de mængder. (mindst 30 dage lol) Eller skulle du måske kigge på https://www.colombani.dk[...]
--
I may be crazy But I'm not stupid.... No One Dies A Virgin - In The Very End Life Fucks Us All
#50
JohnnyGogo
Giga Supporter
01-09-2022 13:59

Rapporter til Admin
det burde sagtens kunne lade sig gøre ja. Er selv alene.. men har dog en forkælet hund :] plejer at bestillte varer for 4-600 kr(alt efter hvilke varer de har på tilbud) til en uges tid fra føtex, og så er det endda leveret til døren, og med leveringsgebyr. Og ofte en snack eller to med i bestillingen.. selvom det er lidt dumme penge at betale 35-50 kr for levering, er det stadig et bedre alternativ end at gå ned i supermarkedet hvor man kan lade sig friste af diverse søde sager, eller spotvarer..
--
Lenovo Legion T5: R7 5800 @ 4,7 - BeQuiet Pure Loop 240 / RTX 3080 TUF / 32GB 3600mhz / 1+2 TB Nvme / Rm750x / Lenovo 27" IPS 1440p @ 165hz
#51
Dragonheart
Guru
01-09-2022 14:23

Rapporter til Admin
#38 Hvis du køber meget præ-fabrikeret mad og importerede fødevarer. Ost, pølse, olivenolie, nødder og sådan så kan det jo hurtigt blive dyrt
--
#52
TheJusticeHobbit
Ultrabruger
01-09-2022 14:29

Rapporter til Admin
Ved virkelig ikke om toebs er seriøs eller joker... Der er så mange realt øko nutjobs der ude som rent faktisk vil bruge så mange penge på mad bare for at det er øko... Køber nu en gang det der er billigst, øko eller ej. Så er der lidt flere penge til fornøjelserne ;)
--
Specs: AMD R9 3900x (OC: 4,1 Ghz)| Asus Crosshair x570 hero 32GB 3200mhz DDR4 ram | Msi RTX 2080 msi gaming x trio
#53
toebs
Giga Supporter
01-09-2022 14:54

Rapporter til Admin
#49 nu er det jo bare olie, det forgår ikke sådan hvis det opbevares rigtigt - der står i øvrigt 24/08/2023 på flaskerne, men lur mig om det ikke kan holde mange år længere. Hvis altså det ikke var for mit store forbrug - jeg skal nok komme igennem de 20 L inden næste sommer ;) #52 køber ikke kun øko, kun måske 30-40%, og der hvor prisforskellen til det ikke øko alternativ jeg ville have valgt, ofte er lille. der er bare en del ting, som ikke smager godt hvis det er billigste, især kødvarer. Feks grillpølser, man kan få et kæmpekøb for meget lav kilo pris, men når først man har vænnet sig til de gode overdrives grill pølser fra feks Aalbæk, så er det svært at gå tilbage ;)
--
#54
mindbuster
Elite Supporter
01-09-2022 15:00

Rapporter til Admin
Ved godt at det ikke er en tilbud tråd, men Fakta har Kærgården til 12kr idag, førpris 26.95, købte fluks de 6 pakker man måtte, og skal over og se i aften om de har flere tilbage så jeg kan få nogle flere. :D
--
10900k, strix z490-gw, tuf3080s, 32gb lpx3200, 1tb sn750, rm750i d15s, lian li pc-a10 alu, aoc cu34g2x
#55
Om Ugen
Gæst
02-09-2022 09:36

Rapporter til Admin
500 om ugen. INTET PROBLEM! Det har jeg gjort i årevis. Hvis man godt kan spise det samme til aftensmad en 2-3 dage i træk, så er det ret så let. For et par år siden ville jeg have syntes at 500kr om ugen til madbudget ville have været den syge luksus.
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#56
Jepzy
Elitebruger
02-09-2022 11:32

Rapporter til Admin
#23 det koster 4-5 kr pr halve time med en kwh pris på 7 kr. Det er jo ikke ligefrem irrelevant hvis brød i supermarkedet koster 10-20 kr og ingredienserne til at lave et brød er 5 kr fx. så går det jo fra at være 5 kr sparet til at være udlignet + du har brugt tid på det. Ved godt det er totalt småting. Men vi snakker alligevel om småting
--
Sidst redigeret 02-09-2022 11:32
#57
overgnu
Bruger Aspirant
02-09-2022 23:44

Rapporter til Admin
har selv 700 kr om ugen her, og har ofte 400 kr til overs.
--
Asrock x570 Taichi, @AMD Ryzen 7 2700X 3,7mhz 4*16Gb DDR4g G-skill TridentZ neo 3600 Asrock 5700XT 8GB Seasonic 700W PSU Kingston SSD M2 1TB Harddrive
#58
Alberte Winding
Gæst
03-09-2022 00:56

Rapporter til Admin
Fun fact. Der bliver brugt 300-400% mere vand til øko landbrug end til konventionelt landbrug og der er ingen dokumentation for at øko er sundere. I nogle indendørs økolandbrug bruges der så meget strøm at det skader mere i det lange løb.
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#59
kikophil
Nørd Aspirant
03-09-2022 18:03

Rapporter til Admin
#0 - Hej min ven - Som udgangspunkt JA sagtens! Men hvis du har funktions (andet) problem, hvor du har besvær med, at komme fysisk rundt, er du måske afhængig af levering af varerne, hvilket der er tusindvis af danskere der bruger - kender så ikke din "indkøbsformel" men overall, er dette lidt dyrere end ved personligt opsøgning/køb af varerne :) You can do it.. #58 - YEP - Det har i flere årtier drejet sig om, at hæve verdensøkonomien via mere eller mindre fiktive tiltag som f.eks. dit nævnte økolandbrug på grov bekostning af det vand, vi alle nu sukker efter, og "snart" muligvis ser lande gå i krig for - også vores nærmeste allierede!! Ops - du lyder som en, der har en vis indsigt i aktuelle ting, så venligst lav en HOL bruger - hvis du da ikke har en sådan i forvejen? Jeg har det svært ved, at skrive til/med gæstebrugere, grundet mistilid/årsager, der kan være gemt i en allerede oprette holbruger! Fortsat god weekend - Kim :)
--
Kun de dumme ser på fingeren, når den kloge peger mod stjernerne...
#60
olna
Megabruger
03-09-2022 18:24

Rapporter til Admin
Mangler vi vand eller mangler vi rent vand? Hvis vi manglede vand kunne de starte med at få flere vandhuller og søer igen. Og så burde øko landbrug hedde konventionel landbrug
--

Opret svar til indlægget: kan man leve for 500kr som alene?

Grundet øget spam aktivitet fra udlandet, er det desværre ikke muligt for dig, at oprette svar som gæst.

Hvis du ønsker at deltage i debatten, skal du oprette en brugerprofil.

Opret bruger | Login
NYHEDSBREV
Afstemning


ANNONCE