Seneste forumindlæg
Køb / Salg
 * Uofficiel Black/White liste V2
Login / opret bruger

Forum \ Off Topic \ Hyggekrogen
Denne tråd er over 6 måneder gammel

Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

Billig mad?

Af Gæst shorty | 29-09-2017 14:00 | 3027 visninger | 56 svar, hop til seneste
Hvad køber man af mad når man er short on cash? tak på forhånd
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#1
Azakiel
Skribent
29-09-2017 14:01

Rapporter til Admin
Pasta, ris, konserves
--
Veni, Vidi, Vici. dimidium facti qui coepit habet faber est quisque fortunae suae
#2
Anden123
Guru
29-09-2017 14:09

Rapporter til Admin
Grød såsom havregrød, vandgrød etc.
--
#3
upz
Semibruger
29-09-2017 14:09

Rapporter til Admin
Suppe
--
#4
MOAAA
Bruger Aspirant
29-09-2017 14:12

Rapporter til Admin
Det modsatte af MASH og Noma :-)
--
#5
Lexio
Maxi Supporter
29-09-2017 14:18

Rapporter til Admin
Det kan være godt at lave gryderetter, med ris og bønner som primær fyld. A hearty stew er også godt, der skal bare forskellige grønsager i eller hvis man mere er til suppe så lav en god tyk suppe der er blændet (gulerødder, hvidkål, kartofler mm.) Eller lav en gang guleærter. Lasagne er godt hvis man vil lave en stor potion som kan fryses, bare brug gulerødder og hvidkål som primær fyld f.eks. Man kan bage "snack-brød" relativ billigt, enten fyld i eller oven på.
--
We know the speed of light, but whats the speed of dark? i7-5930K @ 4,7 Ghz - 2xSLI GTX 980 Ti HYBRID - MSI X99A - 32GB Corsair 2666MHz
#6
Mr.Frost
Bruger Aspirant
29-09-2017 14:25

Rapporter til Admin
Prøv at hent appen ToGoodToGo, det er en app hvor restauranter, bagere, butikker mm. giver tilbud på, at du kan hente billigt mad mm. hos dem, hvis de er med i ordningen på Appen. Der kan nogle gange indhentes nogle fantastiske tilbud der på, da det er steder som går imod madspild :) Bare husk, at de fleste steder er det omkring deres lukketid, at man kan hente det.
--
#8
ZoneSlash
Bruger
29-09-2017 16:14

Rapporter til Admin
Som #6 siger.. køber selv gerne færdiglavede salater og brød hos Lidl efter 21 hvor de slasher prisen ned heftigt, ala -50%-ish. Makrel på dåse, rugbrød, agurker, kinaradisser, og cherrytomater er alle ret goe discount-madvarer i forhold til næring og mæthed, uden det blir for usundt :)
--
You name it, I game it
#9
S.A.R.G.E.
Bruger
29-09-2017 16:17

Rapporter til Admin
Drop køddet indtil du har cash. Så sparer du penge. Frostgrønt, pasta og ketchup, ris m/karrysauce og brccoli. Der mange muligheder.
--
#10
H1545
Guru
29-09-2017 16:20

Rapporter til Admin
Søg på college food.
--
#11
Splint
Nørd Aspirant
29-09-2017 16:50

Rapporter til Admin
Æg, rugbrød, ketchup, pasta, løg, hvidløg, dåsetomater til pastasauce, havregryn, mælk og olie. Dertil selvfølgelig et arsenal af krydderier.
--
#13
Steffen
Gæst
29-09-2017 17:04

Rapporter til Admin
Svinekød er latterligt billigt i danmark... Du kan jævnligt finde: Nakkefilet til ca. 30 kr / kg Mørbrad til ca. 40 kr / kg Medister (og andre former for pølser) til ca. 30 kr / kg (medister er endda set til 20 kr / kg, men det er dog sjældent) Kylling er ikke nødvendigvis meget dyrere, men kvaliteten af det billige er jævnt dårlig, hvorimod billigt dansk svinekød er nogenlunde. Kartofler, rødbeder og gulerødder er selvfølgelig det billigste tilbehør, det burde de fleste også kunne regne ud. (vi snakker 5-8 kr / kg - på tilbud måske endnu billigere)
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#14
Magnumenforce
Semi Supporter
29-09-2017 17:38

Rapporter til Admin
Hvis man er interesseret i at prøve noget nyt og billig mad, så har jeg lige et Youtube video jeg lige vil dele: https://www.youtube.com[...] Dog har jeg ikke selv prøvet at lave noget af dette mad. Han har også andre madlavnings videoer
--
Gaming, Hardware and Software Nerd Forever SPECS: for dovn til at skrive det her......
#15
Triplecity
Bruger Aspirant
29-09-2017 17:46

Rapporter til Admin
Altså.. Hvis det er ud fra en rent økonomisk synspunkt, men du stadig vil sikre dig alle nødvendige næringsstoffer mm, kunne du prøve at læse på på Queal. Netop bestilt selv her den anden dag efter at have kommet igennem et par poser. Bruger det mest fordi jeg er elendig til at huske at handle ind og lave mad, og derfor ofte springer måltider over. Men ikke længere. :) Super let og bekvemt og desuden billigt pr. måltid.
--
#16
KrQl
Juniorbruger
29-09-2017 18:06

Rapporter til Admin
#15 Den eneste pris, jeg kan finde, er 7€. Det er da langt fra billigt.
--
#17
VintageMind
Bruger Aspirant
29-09-2017 23:49

Rapporter til Admin
Find kød på tilbud, det mætter og kan nemt findes på tilbud, hvis det er det du vil have. Undgå køb af snack/slik osv. da det nemt løber op. Der findes en del meget billige sunde retter. F.eks rataouille som jeg selv har lavet nogle gange, der får du en del for pengene, hvis du smider noget billigt brød ovenpå de sidste 10min det er i ovnen, nedefra suger det smagen fra retten og du har en god ret til 3-4 dage. Og det er ved køb af billige grøntsager. Ellers er der ofte pasta på tilbud og en gang dåsetomat med lidt i, feks hvidløg osv. kan række langt. Nogle slagtere har tilbud på kødpakker, det kan være en del penge til at starte med, men du kan nemt spare en masse. Især hvis i er flere om pakken, så i kan dele hvad i får plus udgifterne. Og nu, hvor jeg træner i fitness center, så kan protein shakes nemt erstatte et måltid. Jaja, real food is better. Men du køber en pose for 160kr, der er til 30 portioner i, dvs. morgenmad til en hel måned for 160kr. Der er ingen fedt eller sukker i rigtig, mange proteiner og det er det bedste du kan få til morgenmad. Og så kan du nemt bruge vand til de fleste blandinger , eller hvis du vil flotte dig, bruge mælk til nogen, juice til andre. Og vil lige sige #7 : folk kan sidde med gæld de SKAL betale, når de får penge. Du aner ikke hvilke situation folk sidder i, nu spurgte han til hjælp om billig mad. Giv ham gode råd om det og hold det barnlige udenfor.
--
Sidst redigeret 29-09-2017 23:51
#18
NightBreaker
Supporter
30-09-2017 07:23

Rapporter til Admin
da jeg var på su for 15+ år siden var vores mad budget for 2 personer 1000kr alså 500kr pr person. det var det i årevis. Gik meget godt. Bare køb ind når det er tæt på dato. Den gange var der hellere ikke søndags åben så vi købt altid kød der fordi supermarkederne skulle af med det der. Ellers masse af billig noname mærke. Men ellers var det meget normalt det vi fik bare i lidt mere udgaver.
--
#19
Zhaq
Monsterbruger
30-09-2017 08:19

Rapporter til Admin
#17 Det bedste han kan få til morgenmad er en protein shake??? Prøv lige med 100 gram havregryn ;-)
--
#20
VintageMind
Bruger Aspirant
30-09-2017 17:04

Rapporter til Admin
#19 Ja, det koster 5,33kr per portion. Dertil skal der heller ikke bruges sukker, frugt eller andet, hvis man ikke gider almindelig havregryn, da det smager af intet. Desuden kræves der heller ikke frisk mælk, da det kan blandes op med vand. Og man kan få det i forskellige smage, så også smagsmæssigt er det bedre. Og sundt. Og nemt, hvis man skal afsted i en fart. Det var det jeg mente med, at der ikke findes noget meget billigere og bedre til pengene.
--
#21
Kasperkk
Monster Nørd
30-09-2017 18:10

Rapporter til Admin
#20 Du kan lave 100gr havregryn med mælk for under det halve af dit beløb Personligt spiser jeg intet på havregryn. Kedeligt måske, men jeg har ingen problemer med det. Det har jeg gjort i mange år. Jeg har ikke behov for underlige shakes og mærkelige smage. Hvis du iøvrigt spiser varieret er en shake næppe sundere heller
--
HO, HO, FUCKING HO!
--
Sidst redigeret 30-09-2017 18:13
#22
kb-
Elite Supporter
30-09-2017 20:25

Rapporter til Admin
Vi bruger for hvad der svarer til ca 8000 kr om måneden på husholdning (reelt set mindre da jeg køber over halvdelen af det billigere på mit ene job), men mange af mine venner skralder ofte og bruger derfor 0 kr på mad om måneden (og giver til venner og bekendte), det var måske en idé hvis du er fattig.
--
.
--
Sidst redigeret 30-09-2017 20:28
#23
Gill Bates
Ultra Nørd
30-09-2017 20:26

Rapporter til Admin
#21 bare tør havregryn uden noget på, heller ikke mælk? ;) Edit: nvm, jeg tror du mente: udover mælk
--
Sidst redigeret 30-09-2017 20:27
#24
CARNEM
Ultrabruger
30-09-2017 23:07

Rapporter til Admin
Afhængigt af om du er short on cash, som i total broke eller om du bare skal leve for mindst muligt, men stadig have "normal" mad - dvs. varm aftensmad, frokost og alm. morgenmad. Hvis det er ikke er tilfældet, så er det jo pasta, ris, konserves, grød mm. der er billigst. Men hvis du gerne vil have normal mad, så er nogle gryderetter vejen frem. Kylling kan ofte købes fra frost billigt. 3 kg for 90 kr. ser man ofte. Du kan godt lave gryderet m. kylling til 3-4 gange aftensmad for omkring 500g, hvis du sparer lidt - men stadig uden at føle du intet kød indtager. Ellers kan du jo putte i hvad du kan lide - bønner, hk. tomat, gulerod mm. Du kan spise kartofler, pasta eller ris til. :) Til frokost og morgenmad kan du ofte købe brød (frost evt.) rugbrød kan man også ofte finde billigt og så billigt pålæg dertil. Derudover er grød billigt: øllebrød, havregrød m.m.
--
Chuck Norris can divide by zero.
#25
Slæden
Elitebruger
30-09-2017 23:16

Rapporter til Admin
Der skal sgu da kakao på havregrynene !!
--
#26
Batjack
Maxibruger
30-09-2017 23:27

Rapporter til Admin
Lidt inspiration her. Bruger den selv løst. Følger ikke madplan 100%. Men billigt er det:-) https://www.facebook.com[...]
--
#27
Jim Night
Guru
30-09-2017 23:28

Rapporter til Admin
#0 Hvorfor søger du billig mad?
--
Livet på jorden er kun generalprøven før premieren!! Se profil for specs
#28
Lexio
Maxi Supporter
30-09-2017 23:35

Rapporter til Admin
Vil også tilføje at jeg fint kan klare mig for 500 kr. om måneden for mad hvis det er det jeg vil. Har før gjort det i minimum 6 mdr. i streg, første excel budget. Men behøver ikke nødvendigvis at nøjes med 500 kr./md. Men jeg vil sige at hvis man gør lidt som jeg skrev om i #5 og som andre også skriver. Så er det faktisk ikke problematisk at få kød til sine måltider.
--
We know the speed of light, but whats the speed of dark? i7-5930K @ 4,7 Ghz - 2xSLI GTX 980 Ti HYBRID - MSI X99A - 32GB Corsair 2666MHz
#29
Jim Night
Guru
30-09-2017 23:46

Rapporter til Admin
#28 Jeg klarer mig fint for 4-5k pr måned til kone, 2 børn og mig selv. Hvad hjælper tallene #0?
--
Livet på jorden er kun generalprøven før premieren!! Se profil for specs
#30
fla39
Supporter Aspirant
01-10-2017 08:28

Rapporter til Admin
Ellers kan du prøve disse apps: TooGooGo eller RedMaden
--
#31
Adam
Gæst
01-10-2017 08:56

Rapporter til Admin
Havregryn kogt i let saltet vand, smager fantastisk. Sukker og mælk ødelægger, den delikate smag som havregryn faktisk har.
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#32
NiceRag
Giga Supporter
01-10-2017 09:43

Rapporter til Admin
hakket oksekød, 14-18% fedt (hakkebøffer! eller en af de 50 andre retter det kan bruges til) du får alt du har brug (ernæringsmæssigt) for og det koster under 25 kr (undtagen i kvickly, som har sindsyge priser på kød) det, eller æg, er mine go-to løsninger. men jeg spiser også kun 0-2 gange om dagen.
--
Sidst redigeret 01-10-2017 09:44
#33
VintageMind
Bruger Aspirant
01-10-2017 10:38

Rapporter til Admin
#21 Der er intet i vejen med shakes. Det er faktisk sundere end havregryn, medmindre du koger det hver gang du spiser. Der findes heller ingen "mærkelige smage". Kan godt ske du kan lave en plain morgenmad med havregryn og mælk til 3kr, men det er eddermame også en gang slatten usmagelig morgenmad.
--
#34
Madglad
Gæst
01-10-2017 10:41

Rapporter til Admin
Der er ofte store kyllinge pakker på tilbud samt øko wok-poser. Steg noget kylling, fyr work blanding i og gerne lidt kokosmælk, krydr med rød karry paste.(puttes et glas med en smule vand for opløsning, hældes i resten af retten) eller hvad du ellers kan lide, smag dig frem. Wokblanding til 2-4 gange ca 18-20kr Kylling ofte til 3-4 gange hvis ikke mere 30-50 for 1kg Kokos mælk (ca 5kr for 500ml) Karry-paste kan oftest fås til en 20'er. (og der er til 100 gange) Pose ris eller fuldkorns pasta 10-15kr
--
Gæstebruger, opret dit eget login og få din egen signatur.
#35
Triplecity
Bruger Aspirant
01-10-2017 18:21

Rapporter til Admin
16# Det er for prisen for en pose, dvs. tre fulde måltider om du vil. Får det til en ca. pris på 17,5,- pr måltid. Bruger det selv til en hurtig morgenmad samt til hvis jeg springer den almindelige aftensmad over. Nogle gange også til frokost, hvis jeg har fri. :P Bliver rigeligt mæt og kroppen får alt den har behov for. :)
--
#36
Mango
Junior Nørd
01-10-2017 22:03

Rapporter til Admin
#37
KrepiN
Bruger Aspirant
02-10-2017 10:37

Rapporter til Admin
De fleste butikker har en lille kasse hvor der er varer der er ved eller lige på Dato, disse kan sagtens holde sig et par dage mere. oftest til 5-10 kr så for 30kr kan du sagtens få til madpakke til en uge evt. aftensmad skal du gå efter tilbudsvarer og evt lave gryderetter så der er til flere dage, frys gerne ned. det er kedeligt i længden men når man er i lavvande må man leve med det
--
#38
clokker
Semi Supporter
02-10-2017 11:02

Rapporter til Admin
http://toogoodtogo.dk[...] er vejen frem.vores hotel kommer også på banen med det :-)
--
Sidst redigeret 02-10-2017 11:02
#39
jst
Ny på siden
02-10-2017 17:39

Rapporter til Admin
Laks Mørbrad Trøfler Hummer Bare det jeg vælger sidst på måneden.
--
#40
Pico9210
Semi Nørd
02-10-2017 17:51

Rapporter til Admin
Her er opskriften på SU Suppen over dem alle. 1. Hæld vand i en gryde og lad det koge 2. Tilsæt en bouillonterning 3. ENJOY
--
I7 4790K|Enermax Liqmax II 240|Asus Z97-Pro Gamer|[email protected] Savage| R9 390 Nitro|Phantecs Eclipse P400S|Corsair VS650|2x128GB LiteOn|2xHGST 500GB|
#41
Lunatyk
Juniorbruger
02-10-2017 19:33

Rapporter til Admin
#40 - Dyrke ens egen grønsager, og evt lave en suppe derpå. Gør det ofte, ren og skær fordi det smager godt!:)
--
"Magter jeg himmelen ej at røre, jeg helvede vækker"
#42
Thomas8
Monster Supporter
02-10-2017 22:19

Rapporter til Admin
For 95 kr. kan du få en kasse instant nudler med 30 stk. hos de fleste asiatiske butikker. Med forskellige versioner og smag. Der er altid tilbud på kød. Hakket kød fryse ned i små portioner i poser. Tag ud til spaghetti retter, frikadeller, farsbrød etc. Bliv bedre til at lave mad. Man kan faktisk leve godt på SU, hvis man ved hvad man skal købe, lave etc. Men ja, regningen kan løbe hurtigt op med chokolade, chips, cola i kurven. Bestille fastfood takeaway, spise ude stiger budgettet voldsomt. Der var faktisk udsendelse fornyligt på dr penge at spise ude kan i nogle tilfælde være billigere end lave retten selv. Men det var også en ret med mange forskellige ingredienser. og retten kostede hvis ca. 155 kr. Men hvad budget snakker vi om? Hvor meget næringsindhold? Momsen på mad burde måske sættes ned. Vi bruger for få penge på mad, kunne forklares på lavere priser mere discount køb. Men også pga. den høje moms = højere priser end europa.
--
Hvorfor klør kvinder sig i øjnene, når de vågner om morgenen? Fordi de ingen nosser har :O
--
Sidst redigeret 02-10-2017 22:22
#43
matthi321
Ultrabruger
03-10-2017 09:23

Rapporter til Admin
havregryn med vand og kål
--
#44
Soeborg88
Bruger Aspirant
03-10-2017 09:31

Rapporter til Admin
Kartoffelsuppe - lav en ordentlig skefuld og frys det ned du ikke spiser.
--
Hvis man danser foran radioen, er man så radioaktiv?
#45
kb-
Elite Supporter
03-10-2017 10:06

Rapporter til Admin
#44 Hvis han kan have rester af en skefuld må han da leve billigt per definition.
--
.
#46
Gill Bates
Ultra Nørd
03-10-2017 10:54

Rapporter til Admin
#45 eller have en ekstremt stor ske ;)
--
#47
badstue
Monsterbruger
03-10-2017 13:09

Rapporter til Admin
Som en skrev med kogt vand... har jeg en udvidelse. 1. Kog noget vand. 2. Smid nogle ukrudtsplanter i http://livsstil.tv2.dk[...] 3. Drop en grøntsagsterning i. 4. Lad det simre i 4 timer. 5. Blend indholdet i 2 minutter. 6. Smag til med salt og peber. 7. ENJOY. Måske.. det er ren brainstorm.
--
PCFIF.dk - Fifs til dig og din PC. Hver måned.
#48
kedde2005
Super Supporter
03-10-2017 14:23

Rapporter til Admin
Hos mig lever vi 2 mand for mellem 500-1200 kr. om måneden afhængig af hvor meget rugbrød vi æder. Måske det var noget. 8000 er i hvert fald fuldstænding sindsygt pr. måned.. Det næsten 100% af mit årlige madbudget hahah
--
#49
VintageMind
Bruger Aspirant
03-10-2017 20:17

Rapporter til Admin
#48 Aner heller ikke hvem der kan bruge 8000 om måneden på mad, medmindre man render et hjemløs køkken eller er ude at spise 4 dage om ugen og resten af dagene køber guldstøv til at proppe på sine cornflakes-
--
#50
Blazirh
Juniorbruger
03-10-2017 23:51

Rapporter til Admin
Jeg arbejder i NETTO, og vi har lige haft yumyum nudler til 1kr stk :D insert kyllingepølser + toastost + öistersauce = <3 og Budget
--
#51
Sunbao
Ultra Supporter
04-10-2017 00:39

Rapporter til Admin
#48 lyder godt nok som en død syg omgang mad i får jer der. 8000 er vel ikke meget hvis vi taler stor familie.
--
Do You Know The Score ? We Do http://www.FmFreaks.dk[...]
#52
VintageMind
Bruger Aspirant
04-10-2017 01:43

Rapporter til Admin
#51 Det skal også være en stor familie så. Jeg synes allerede, når folk siger, at de bruger 4000kr er meget.
--
#53
djrazz
Ultra Supporter
04-10-2017 08:15

Rapporter til Admin
Det er tydeligt at se her hvem der stadig lever ungkarle livet og hvem der er kommet lidt længere. Man får altså ikke en specielt varieret og spændende (100% subjektivt så det er lidt svært) kost for 500-1200 kroner om måneden som #48 bruger. Okay jeg kender da nogen der kan spise rugbrød med enten leverpostej eller makrel hver dag, men igen man er sku godt naiv hvis man tror det er en varieret kost. Kan man lide det fint, men på et tidspunkt er det måske en god idé at prøve lidt andet. Det er ikke noget problem når man bor alene eller kun 2, men ligeså snart der kommer børn til er billedet altså et andet. Og når man så også har gæster engang imellem (og her snakker jeg ikke om ens hommie fra studiet), så løber det hurtigt op. Det svinger meget og jeg elsker at finde gode tilbud, men bruger nok i gennemsnit 3-400 kroner hvis vi har f.eks. et vennepar på besøg. Nogen gange en smule mindre, andre gange det dobbelte. Det kan godt være en leverpostejsmad smager godt, men det er sku for pinligt at servere den til gæster også smager en ribeye tilberedt i 24 timer bare bedre :P Selvom vi er begyndt at bruge toogoodtogo en del, ligger vi på ca. 4500,-. Bare madpakke till 1 barn, samt frugt løber op i en plov pr. måned ca. Det skal så lige siges at vi da også spiser lidt af pålægget i weekenden men den bliver primært købt fordi han skal ha madpakke med.
--
Giv mig dit hardware, og jeg løber med det!
#54
Sunbao
Ultra Supporter
04-10-2017 09:17

Rapporter til Admin
#51 vi bruger ca 4000 på 2 personer her, med mindre man kun lever af hakket kød så koster ordentlige udskæringer altså penge, to gode bøffer står jo nemt i 150-200 kroner. Nogle gode stege koster ligeså en 2-3-400 kroner :) Ja bare sådan noget som en ordentlig ragout bologanise lavet med gode råvare der står og simre koster nemt 200 kroner for en grydefuld. Bevares det kan gøres bedre, men jeg sætter nu en ære i og få god mad som er værd at spise.
--
Do You Know The Score ? We Do http://www.FmFreaks.dk[...]
--
Sidst redigeret 04-10-2017 09:19
#55
elfmatw
Supporter Aspirant
04-10-2017 09:24

Rapporter til Admin
#53 Jeg tilslutter mig dig. Altså, min kæreste og jeg spiser kun slik og guf i weekenden, mest fordi vi prøver at skære lidt ned på det usunde og måske tabe os en smule, dog drikker vi omkring 2-3 liter Pepsi Max dagligt til sammen. Udover det, så bruger vi dog måske ikke meget mere end omkring 2500-3000 om md. på madvarer, eksl. 1-2 gange om måneden hvor vi spiser ude, samt eksl. vin. Og det betyder da nemt store selvskårede bøffer af oksefilet hver fredag, thai-retter, kødgryder, skaldyr, fisk, salater osv. Vi laver madplan hver søndag forud for den kommende uge og holder os til den og der er altså nogle fantastiske og komplicerede retter med mange forskellige varer og ingredienser, da jeg godt kan lide at udfordre mig selv i køkkenet. Jeg synes faktisk vi lever rigtig godt på et budget hvor jeg godt nok arbejder fuld tid som faglært, men hun er under uddannelse på SU, samt er vikar ved siden af (og har en stor børneopsparing). Jeg synes ikke at vores budget er stort for 2 mennesker, så jeg forstår virkelig ikke hvordan folk ikke kan få det til at række med sådanne beløb. Man kan sige, 500 kr./md. det er stramt, så skal man sgu leve skrabet, specielt hvis det er ens totalbudget, men man kan sgu godt spise store bøffer hver fredag og lave spændende mad til en fornuftig penge. En madplan i den her uge lyder fx: Mandag: Italiensk pizza m. revet mozarella på tomat, frisk mozarella, skinke og blandede urter. Tirsdag: Khao phat m. spicy kylling Onsdag: Hjemmelavet tunmousse m. flute og frisk salat. Torsdag: Rugbrød (Vi spiller WoW og jeg er sent hjemme, så der er ikke meget tid til madlavning her) Fredag: Bøffer af oksefilet, stegt grøntsager (broccoli, rød peber, bønner), hjemmelavet kartoffel rösti samt en god rødvin. Lørdag: Fyldt kyllingebryst m. baconsvøb og stegte rodfrugter. Søndag: Ovnbagt laks med flødeost, bacon og citron. Et hurtigt kig på det vi har handlet for mandag, så vil jeg eksl. drikkevarer og husholdning tro vi lander på ca. 500 kr. for den her uge. Vores Kvickly-slagter har så også ofte vildt store tilbud på kød. Da vi først flyttede sammen, så synes jeg egentlig ikke det var så dyrt. Man kan nemt lave nogle ret gode retter til billige penge, som vi så har opgraderet med tiden hvor vi har set mulighed og lyst for dette.. Fx var "pita pizza" i høj kurs. Pitabrød m. tomatpuré, revet mozarella, i ovnen i 5 minutter ved 180 grader og så ud og så top den med frisk mozarella og italiensk skinke. Den har vi sidenhen opgraderet til en "rigtig" pizza, altså egentlig bare en forlavet italiensk pizzabund i stedet. Pitapizza kunne laves billigt m. pitabrød, revet mozarella og så en skive hamburgerryg/skinke på toppen. Fuldkornsris, hvidløg, chili, alm. løg, soja og skåret kyllingebryst blandet sammen i en wok smager også fortrinligt og koster ingenting. Jeg synes aldrig det har været umuligt at lave mad til små penge, men jeg vil altså hellere spare på nogle andre ting og få noget ordentligt at spise. Stod jeg i situationen i sidst på måneden og havde få penge, så tænk fremad. Lad være med at handle dag til dag. Jeg havde nok købt poseris, så var der ris til 5 dage til én person. Så havde jeg købt kyllingebryst den ene dag, det kan fås til 15-20 kr. for én person (ca. 250g). Alt efter hvor meget du mener er "lidt penge" så kunne man evt. stege lidt bønner på panden. Ris, kylling og bønner er fint nok og du får både kulhydrater, fedt og proteiner, samt lidt grønt. Er du helt ude og skide, jamen så står den vel på havregrød for den helt store guldmedalje. Jeg ved ikke om jeg er blevet tvagsfodret det lort som lille, men jeg har heldigvis ikke spist det i min levetid som jeg kan huske.
--
Sidst redigeret 04-10-2017 09:28
#56
VintageMind
Bruger Aspirant
04-10-2017 17:20

Rapporter til Admin
#54 Jeg har skam heller intet imod hvad folk bruger penge på. Det er helt op til folk selv. Jeg ved blot at jeg ofte har snakket med mine forældre om mad og hvordan pengene kan bruges osv. Og de brugte omkring 3000kr til en familie på 4 og vi fik også en del varieret mad kan jeg huske. Selv i weekenderne blev der lavet pålægsbord. Og jeg er selv sådan nu, spendere gerne mere for at få noget "ordentligt", synes bare det lød lidt voldsomt med 8000kr. Men ja, det kan nemt løbe op i 3-600kr på en aften hvis man har familie på besøg eller gæster. Det er lidt interessant at læse hvad folk køber og foreslår, man lærer noget hele tiden :)
--
#57
Thomas
BOFH
04-10-2017 18:02

Rapporter til Admin
#56>>Der er da ingen tvivl om at 8000 kr til mad er i den høje ende og selv bruger jeg da også meget mindre (ca 2500 for mig og 2 børn hver anden uge incl lidt øvrige småindkøb i supermarkeder). Men havde jeg ubegrænsede økonomiske midler, så havde jeg da nok brugt meget mere. Så ville jeg feks købe mit kød hos slagteren hver dag lige som at alle tingene nok ville blive økologiske i det omfang det er muligt. Jeg ved at da jeg var gift brugte min kone 4-5000 kr på mad og diverse tilbehør til husholdningen om måneden og hun er ret økonomisk. Dem der lever for 500 kr om måneden må godt nok begrænse sig. Selv i de uger hvor jeg ikke har børnene og menuen står på rester fra ugen før (naturligvis frosset ned) bruger jeg da mere på mad end 125 kr. De tal er endda incl at jeg til hverdag får både morgenmad og frokost på arbejdet (som i sig selv koster mig 400 kr)
--
Hilsen Thomas Chefredaktør på HardwareOnline.dk
#58
VintageMind
Bruger Aspirant
04-10-2017 19:58

Rapporter til Admin
#57 Er helt enig :) Selvfølgelig må folk jo leve som de .vil, ingen tvivl. Men kan stadigvæk blive overrasket over nogle svar. Men sagen kan nemt blive tricky, når det handler om at spare mest muligt. Jeg så en dokumentar , vist fra USA, om at folk hentede kilovis af mad i flamingobakker, 3 containere fulde ved HVER restaurant, blot fordi "kødet var mere tilberedt end kunden ønskede" osv. Og der var faktisk folk der indsamlede det, til de hjemløse/dem der trænger. Jeg ved også, at folk der handler for meget herhjemme, vist nok sælger det billigere igennem en app og nogle levere faktisk varen, så det kunne være værd at tjekke ud for Shorty. Hvis nogle kender til app'en eller har mere viden må de selvfølgelig gerne byde ind. For kan ikke selv helt huske hvad jeg så. Jeg ved også, at en del butikker sælger varer billigere når det er ved at være udløbsdato eller det såkaldte "madspild", så når man handler, kunne det være et værd at holde øje med.
--

Opret svar til indlægget: Billig mad?

Grundet øget spam aktivitet fra udlandet, er det desværre ikke muligt for dig, at oprette svar som gæst.

Hvis du ønsker at deltage i debatten, skal du oprette en brugerprofil.

Opret bruger | Login
NYHEDSBREV
Afstemning